شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 06:00 منتشر شده در مورخ: 1398/11/24 شناسه خبر: 1581880

استقبال دیده‌بان حقوق‌بشر از توافق برای تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه

استقبال دیده‌بان حقوق‌بشر از توافق برای تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه
دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از تصمیم شورای حاکمیت سودان برای تحویل عمر البشیر رییس جمهوری سابق این کشور به دادگاه کیفری بین المللی لاهه استقبال کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: تحویل عمر البشیر رییس جمهوری برکنار شده سودان به دادگاه لاهه، گامی مثبت در مسیری صحیح است.

پیش‌تر محمد حسن التعایشی سخنگوی هیأت دولت در مذاکرات صلح سودان، بدون اشاره به نام البشیر به روزنامه عکاظ عربستان گفت که توافق بر سر تحویل افرادی که حکم بازداشت آنها در دادگاه بین المللی لاهه صادر شده، صورت گرفته است.

وی با اشاره به این توافق که نشأت گرفته از باور آنها برای اجرای عدالت است، افزود که طرفین برای ایجاد یک دادگاه ویژه در دارفور نیز به توافق رسیده‌اند.

تصمیم سودانی‌ها بر خلاف اظهارات پیشین شورای نظامی انتقالی سودان در آوریل سال گذشته است که در آن تأکید شد؛ البشیر را به هیچ سازمان خارجی تحویل نمی‌دهند و وی را در خاک خود محاکمه خواهند کرد.

دادگاه بین المللی لاهه پیش‌تر البشیر را  به نسل کشی، کشتار سودانی‌های غیر عرب در دارفور (واقع در جنوب این کشور) و جنایت علیه بشریت متهم و در سال ۲۰۰۹ حکم بازداشت وی را صادر کرد.

طبق گزارش سازمان ملل در پرونده نسل کشی دارفور، از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۰۳ بین نیروهای دولت سودان و نیروهای شبه نظامی متحد آنها در یک سو و نیروهای شورشی در سوی دیگر بیش از ۲۰۰ هزار نفر کشته و دست کم ۲ میلیون نفر دیگر بی خانمان شدند.

عواد محمد احمد ابن عوف وزیر دفاع سودان ساعاتی پس از سقوط رژیم ۲۶ ساله البشیر به عنوان رییس شورای نظامی انتقالی سودان سوگند یاد کرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

https://ww.dana.ir/1581880
ارسال نظر
نظرات