شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:52 منتشر شده در مورخ: 1399/04/07 شناسه خبر: 1621435
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر:

مراجعه دیرهنگام علت افزایش آمار مبتلایان به کرونا در سیستان وبلوچستان/بهترین راه مقابله استفاده از ماسک است

مراجعه دیرهنگام علت افزایش آمار مبتلایان به کرونا در سیستان وبلوچستان/بهترین راه مقابله استفاده از ماسک است
محمد مهران امینی فرد با بیان اینکه مراجعه دیرهنگام بیماران بدحال به بیمارستان ها علت افزایش آمار مبتلایان به کرونا است،گفت: اگر اقدامات فاصله اجتماعی از طرف مردم و بیماری یابی و درمان از طرف مدافعان سلامت به شکل مناسبی ادامه پیدا کند به سمت کنترل بیماری حرکت می کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، بیش از پنج ماه از شیوع ویروس کرونا در ایران می‌گذرد و هنوز کشور درگیر این ویروس است اما یکی از نگرانی‌هایی که همواره وجود دارد افزایش آمار مبتلایان به این ویروس است به گونه ای که  شمار بیماران کووید۱۹ در کشور به 217 هزار و 724 نفر و مجموع جان باختگان این بیماری به 10هزار و 239 نفر رسیده که خوشبختانه از این تعداد تاکنون 177هزار و 852 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

در این میان اما هر چه از روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و با اقداماتی که وزارت بهداشت و نهادهای متولی برای کنترل این بیماری انجام می‌دهند هنوز شاهد آمار بالای مبتلایان به این بیماری هستیم به ویژه در سیستان و بلوچستان که بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شمار مبتلایان به ویروس کووید-19 به حدود 6 هزار و300 نفر رسیده و از این تعداد تاکنون 241 نفر جان خود را از دست داده اند.

در صورت افزایش آمار مبتلایان امکان جوابدهی وجود ندارد

محمد مهران امینی فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت وگو با خبرنگار ما در خصوص شرایط فعلی بیماری کووید-19 در جنوب استان افزود: بعد از خیزش بیماری طی هفته های اخیر شاهد افزایش نگران کننده بیماران بستری، مثبت سرپایی و تعداد فوتی هایی که داشتیم خوشبختانه با اقداماتی که انجام شد و کار گروهی و تیمی که شکل گرفت اکنون در شرایط نسبتا مناسب تری نسبت به هفته قبل هستیم اما هنوز هم به صورت تجمیعی با افزایش موارد بستری مواجه هستیم و روزانه حدود 10 تا 12 نفر افزایش بستری در بیماران داریم.

وی بیان کرد: تعادل در بستری و ترخیص بیماران وجود دارد و اکنون شرایط فعلی منحنی صاف است ولی این منحنی شرایط شکننده دارد که اگر اقدامات فاصله اجتماعی از طرف مردم و همچنین بیماری یابی و درمان از طرف ما به شکل مناسبی ادامه پیدا کند به سمت کنترل بیماری حرکت می کنیم.

امینی فرد ادامه داد: از مردم تقاضا داریم تا در این شرایط بسیار شکننده که ممکن است به یک طغیان مجدد تبدیل شود فاصله اجتماعی که همانا بهترین راهکار برای مقابله با بیماری است را رعایت و از هرگونه ازدحام یا برپایی مراسمات عروسی یا ترحیم خودداری کنند زیرا شرایط اصلا مناسب برای تجمعات نیست.

وی خاطر نشان کرد: مردم باید اصول بهداشتی را رعایت و حتما بیرون از خانه ماسک بزنند، اگر یافتن ماسک در داروخانه مشکل است در خانه ماسک پارچه ای تهیه و از آن استفاده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در خصوص تجهیزات بیمارستانی در شهرهای جنوبی استان گفت: ما در شرایط فعلی پاسخگو هستیم با این تعداد بیماران فعلا شرایط را مهیا و تاکنون مشکلی نبوده، ولی اگر شرایط پیش بینی نشده باشد و با ازدحام بیشتر بیماران مواجه باشیم ممکن است جوابگو نباشیم.

امینی فرد افزود: هم اکنون تخت های ویژه بیمارستان خاتم دانشگاه ایرانشهر که برای بیماران کرونایی بوده پُر شده است، مشکل ما افزایش آمار بیماران بدحال است زیرا 50 درصد بیماران مراجعه کننده بیحال می شوند که علت اصلی تاخیر در مراجعه است.

مراجعه دیرهنگام مبتلایان به مراکز درمانی منجر به فوت می‌شود

قاسم میری علی آبادی، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در ادامه گفت: ترس از مراجعه به بیمارستان باعث شده افرادی که علائم کرونا دارند در زمان مناسب برای درمان خود اقدام نکنند و زمانی این کار را انجام بدهند که دیگر کادر درمانی نمی‌تواند برای آن‌ها کار خاصی انجام بدهد، بر این اساس مراجعه دیرهنگام مبتلایان به مراکز درمانی منجر به فوت می‌شود.


انتهای پیام/

https://ww.dana.ir/1621435
ارسال نظر
نظرات