شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:43 منتشر شده در مورخ: 1399/05/11 شناسه خبر: 1632622
کارشناس سلامت مطرح کرد؛

افزایش 3 برابری سوءتغذیه، ثمره محرومیت کودکان از شیر مادر

افزایش 3 برابری سوءتغذیه، ثمره محرومیت کودکان از شیر مادر
زهرا مسگری گفت: امروزه کوتاه شدن تغذیه شیرخوار با شیر مادر به ویژه در کشورهای در حال توسعه یک مشکل جدی محسوب می شود که این مهم می تواند منجر به افزایش دو تا سه برابری در میزان سوء تغذیه، عفونت و مرگ و میر شیرخوران گردد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زهرا مسگری کارشناس سلامت همزمان با روز جهانی شیر مادر در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: دوره شیرخوارگی، حساس ترین و حیاتی ترین دوره رشد و تکامل انسان محسوب می شود و شیر مادر، نقشی تعیین کننده در رشد جسمانی، روانی و عاطفی کودک ایفا می کند.

زهرا مسگری ادامه داد: مناسب ترین غذا، قابل هضم ترین غذا، پاک ترین، سالم ترین، ارزان ترین، مفیدترین و کامل ترین غذا و بهترین روش تغذیه نوزاد و رفع نیاز جسمانی او تغذیه با شیر مادر است.

وی افزود: تغذیه با شیر مادر، سبب کاهش ابتلا به اسهال و استفراغ، عفونت های تنفسی و ادراری، عفونت های گوش، نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد، آلرژی و موجب رشد بهتر و سریع نوزاد می شود. اثرات بلند مدت تغذیه با شیر مادر شامل کاهش بروز بیماری های مزمن مثل چاقی، دیابت و سرطان در بزرگسالی است.

این کارشناس تصریح کرد: با قرار گرفتن نوزاد و کودک شیرخوار در آغوش مادر و ارتباط نزدیک پستان، دستان و بازوان مادر با نوزاد و تماس پوست بدن مادر با پوست نوزاد، گرمای بدن مادر به سادگی به نوزاد منتقل و این امر موجب امنیت روانی او می شود.

مسگری گفت: تغذیه با شیر مادر، همچنین موجب افزایش ضریب هوشی نوزاد می شود و وابستگی عاطفی بین مادر و کودک را افزایش می دهد و تحقیقات نشان داده است کودکانی که از شیر مادر استفاده کرده اند، مشکلات رفتاری و عاطفی کمتری دارند.

وی افزود: شیر مادر دارای همه مواد غذایی است که برای رشد و تکامل مناسب کودک مورد نیاز است و لحظه به لحظه، ساعت به ساعت و ماه به ماه با نیاز کودک تغییر می کند.

این کارشناس ادامه داد: امروزه کوتاه شدن تغذیه شیرخوار با شیر مادر به ویژه در کشورهای در حال توسعه یک مشکل جدی محسوب می شود که این مهم می تواند منجر به افزایش دو تا سه برابری در میزان سوء تغذیه، عفونت و مرگ و میر شیرخوران گردد.

مسگری تاکید کرد: تغذیه با شیر مادر از حقوق اولیه کودکان است و محروم سازی آنها از شیر مادر، هم به سبب ضایع کردن حقوق آنها و هم به واسطه آسیب های جسمی و روانی که به کودک وارد می کند، غیر اخلاقی است.

وی افزود: اهمیت تغذیه با شیر مادر در رشد، تکامل و بقای شیرخوران و اثرات مفید آن در حفظ سلامت مادر، خانواده و اجتماع همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

این کارشناس ادامه داد: شیر مادر علاوه بر تامین مناسب ترین رشد جسمی برای کودک و جواب گویی نیاز های عاطفی شیرخوار و مادر نقش بسیار حیاتی در جلوگیری از بروز عفونت های گوارشی و تنفسی دارد و از طرفی مادران در دوران شیردهی از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردار هستند.

مسگری گفت:بیشترین تاثیر شیر مادر در جوامعی است که میزان درآمدها کمتر، سطح تحصیلات پایین تر و وضع بهداشت نامطلوب تر است. مناسبت ترین و کم هزینه ترین اقدام برای کاهش موارد سوء تغذیه و مرگ و میر ناشی از آن در کودکان و نوزادان تغذیه با شیر مادر است بنابراین تا سن 6 ماهگی شیر مادر به تنهایی، بهترین منبع غذایی برای تامین رشد فیزیکی و مغزی کودک است.

وی ادر خاتمه خاطر نشان کرد: بیشتر از 400 ماده مفید در شیر مادر وجود دارد که نمی توان آن را در آزمایشگاه تهیه نمود مانند گلبولهای سفید خون و ایمونوگلوبولین که شیرخوار را در برابر بیماری ها محافظت می کند  و بسیارند مادری که در هنگام سنجش نوزاد خود می گویند فرزند من تا شیر مادر می خورد هیچ گاه مریض نشد این خاصیتی است غیر قابل توصیف و وصف که خانواده ها باید به آن توجه کنند و هیچ تغذیه ای را تا 6 ماه جایگزین شیر مادر نکنند.

 

انتهای پیام/

https://ww.dana.ir/1632622
ارسال نظر
نظرات