شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:40 منتشر شده در مورخ: 1399/08/06 شناسه خبر: 1661323
مفتح در گفت‌وگو با دانا مطرح کرد؛

علت گرانی‌های اخیر نبود برنامه ریزی و نظارت از سوی دولت است/ نقش تحریم‌ها کم است

علت گرانی‌های اخیر نبود برنامه ریزی و نظارت از سوی دولت است/ نقش تحریم‌ها کم است
معاون اسبق وزیر صمت با اعلام اینکه علت اصلی مشکلات و ریشه گرانی‌های اخیر عدم نظارت و نبود برنامه ریزی از سوی دولت است، گفت: وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی و صمت باید برای ساماندهی بازار برنامه داشته باشند.

محمدصادق مفتح معاون اسبق وزیر صمت در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در مورد علت گرانی‌های اخیر، اظهار کرد: علت اصلی مشکلات کنونی و نابسمانی بازار کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها عدم برنامه ریزی و نظارت است.

وی یکی از علت‌های اخیر گرانی‌ها را ریشه در مولفه‌های اصلی اقتصاد کلان مانند بحث تورم، افزایش نرخ ارز و نبود نظارت در بازار و... دانست و افزود: موضوع دوم بحث اقتصاد خرد مثل گرانی اقلام مورد نیاز است. 
 
معاون اسبق وزارت بازرگانی ادامه داد: ریشه‌ی گرانی‌های اخیر و افزایش نرخ تورم ناشی از عدم برنامه ریزی و منسجم  نبود دستگاه‌ها و نهادهای است.
 
مفتح با اشاره به اینکه افزایش و متعادل نبودن بازار ارز روی قیمت اقلام اساسی و سبد کالایی خانواده‌ها اثر گذار است، گفت: بهم ریختگی در نظام توزیع و نبود برنامه ریزی تاثیر بسیاری در این گرانی‌ها و نابسامانی بازار دارد.
 
وی در خصوص این سوال که نقش سیاست گذاری دولت در تنظیم بازار و افزایش قیمت‌ها چیست؟، پاسخ داد: سه پدیده گرانی، گران فروشی و تشدید قیمت‌ها وجود دارد که دولت می‌تواند آن را اصلاح کند؛ مثلا اگر نظارت کافی باشد نباید قیمت مرغ، گوشت و اقلام ضروی مردم این میزان بالا می‌رفت.
 
معاون اسبق وزیر صمت تصریح کرد: علت اصلی دو عامل گرانی و تشدید قیمت‌ها دولت است که شاعد نبود نظام سنجی و عدم نظارت هستیم و وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باید با برنامه ریزی دقیق در جهت ساماندهی بازار و قیمت‌ها اقدام کنند.
 
مفتح در پایان گفت: بخش کمی از گرانی‌های اخیر مربوط به به نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های است و بخش عمده و ریشه آن و مشکلات کنونی مربوط به عدم نظارت و برنامه ریزی دولت است.
 
انتهای پیام/س
https://ww.dana.ir/1661323
ارسال نظر
نظرات