شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 14:56 منتشر شده در مورخ: 1400/01/06 شناسه خبر: 1719568
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفت‌وگو با دانا؛

«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی» فقط همت و اراده می‌خواهد/ تحقق شعار سال باعث حل مشکلات اقتصادی می‌شود

«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی» فقط همت و اراده می‌خواهد/ تحقق شعار سال باعث حل مشکلات اقتصادی می‌شود
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه شعار امسال بسیار دقیق انتخاب شده است، گفت: تحقق «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی» نیازمند همت و اراده است و بزرگ‌ترین کمک دولت فعلی در این مدت کوتاه از عمرش این است که فقط مشکل و مانع جدیدی بر سر راه تولید ایجاد نکند.

محمدرضا سبزعلیپور کارشناس اقتصادی و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛در مورد رهنمودهای مقام معظم رهبری، پیام نوروزی ایشان و شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی را واکاوی و لازم الاجرا دانست و اظهار کرد: نام گذاری و انتخاب شعار سال‌ها از جانب هبری با بررسی دقیق مشکلات و کارهای انجام شده، طی یک سال و همچنین حاصل عملکردهای مسئولان و دولتمردان در سال سپری شده، صورت می‌گیرد، لذا هرگز نامگذاری سال‌ها بدون مطالعه و احساسی نیست.  

وی افزود: مثلاً پس از بررسی اوضاع و احوال سال ۹۷، برای سال ۹۸ شعار "رونق تولید" انتخاب شد، زیرا در آن مقطع از زمان نیازمند مقابله با دشمن و پیروزی در «جنگ اقتصادی» بودیم و رونق تولید نیز یکی از اساسی‌ترین روش‌های مقابله با نفوذ و دشمن و تحریم های اقتصادی و همچنین غلبه بر مشکلات اقتصادی ایران بود.
  
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: به همین دلیل کشور به رونق تولید نیاز داشت تا چرخ صنایع و کارخانجات با سرعت بیشتری بچرخند و تولید ملی نیز روز به روز افزایش یابد، در نتیجه نیازمند جهش تولید بودیم تا از این طریق موجب افزایش تولید و در نتیجه رشد اشتغال و نهایتاً تقویت اقتصاد ملی شود؛ از همین رو مقام معظم رهبری برای سال ۹۹ هم شعار "جهش تولید" را انتخاب کردند و همگان منتظر نتایج مثبت این نامگذاری بودند تا جهش تولید رخ داده و به تبع آن بخشی از مشکلات اقتصادی ایران مرتفع شود.
 
 
قدرتمند شدن اقتصاد ایران در گرو صنعتی شدن و افزایش تولیدات است
 
سبزعلیپور ادامه داد: معتقدم قوی و قدرتمند شدن اقتصاد ایران که رهبری نیز به کررات بر آن تأکید داشته و دارند، در گرو صنعتی شدن و افزایش تولیدات داخلی آن‌هم تولیدات با کیفیت است که با توجه به استعداد و ظرفیت‌های وسیعی که در کشور وجود دارد و با ارادۀ و خرد جمعی، مدیریت صحیح و تدوین و اِعمال سیاست‌های درست می‌توان این مسیر را طی و به اهداف مورد نظر دست یافت.
 
وی تاکید کرد: کشورمان همه چیز دارد و به نوعی، جواهری بی همتا در دنیا است؛ سومین ذخایر انرژی و نفت و گاز جهان، معادن بی‌نظیر، منابع خدادادی، آثار تاریخی و جاذبه‌های توریستی جغرافیایی و طبیعی، آب و هوای چهار فصل، فرش، پسته، زعفران، خاویار، و... این‌همه داشته‌ها و نعمات پروردگار، ایران را به یکی از بی‌نظیرترین و ثروتمندترین کشورهای دنیا مبدل کرده است.
 
این کارشناس اقتصادی گفت: ایران همچنین کارآفرینان خوش فکر و توانمند دارد که در حال حاضر نیز چرخش بخشی از چرخ اقتصاد کشور در این اوضاع سخت و تحت تحریم به دست توانمند همین‌ها میچرخد؛ اما مشکل اساسی اینجاست که عمداً و یا از روی نادانی و سهواً نه تنها کارآفرینان داخلی را جدی نگرفته و به کار نمی‌گیریم؛ بلکه با رفتار نادرست، متأسفانه آنان را ناراحت، دلنگران و ناامید هم می‌کنیم و همین برخوردهای نادرست و توهین آمیز و جدی نگرفتن کارآفرینان و صاحبان صنایع موجب کاهش تولید و به تبع آن باعث کُند شدن گردش چرخ اقتصاد ایران می‌شود.
 
 
ایران یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان می‌شود، اگر.../ متأسفانه دولت از اهداف تبیین شده و منافع ملی دور شد
 
سبزعلیپور اضافه کرد: با وجود چنین کشور ثروتمندی که داریم اگر تولید هم جهش پیدا کند و مشکلات اقتصادی نیز رفته رفته مرتفع شود، اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد که در آن صورت ایران به یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان مبدل خواهد شد و دیگر هیچ کشوری حتی آمریکا نیز توان درگیری و تحریم ایران را نخواهد داشت.
 
وی اشاره کرد: بر این اساس هدف مقام معظم رهبری نیز از انتخاب شعار "جهش تولید" برای سال ۹۹ نیل به همین اهداف و تحقق "اقتصاد مقاومتی" و قدرتمند شدن اقتصاد ایران بود.
 
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران تصریح کرد: متأسفانه در سال ۹۹ باز هم دولت به امورات حاشیه‌ای بیشتر توجه کرد و از اهداف تبیین شده و منافع ملی دور شد، به طوری که کم کاری و بی تدبیری وزارتخانه‌های اقتصادی کاملاً مشهود بود و مسئولین و دولتمردان چندان به حمایت از تولید و صنایع نپرداختند تا جهشی در تولیدات ملی اتفاق بیافتد و عملکرد دولت در ارتباط با جهش تولید نه در شأن ایران و ایرانی بود و نه مورد رضایت رهبری.
 
 
چرا جهش تولید رخ نداد؟/ علت انتخاب تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی چه بود؟
 
سبزعلیپور گفت: سیاست‌های نادرست، چشم به غرب دوختن و به خارجی‌ها امیدوار بودن و همچنین عملکردهای غلط دولت موجب شد تا کشور ثروتمند و قدرتمند و بی‌نظیر ایران آن‌هم با این‌همه منابع و جمع زیادی کارآفرین بزرگ و توانمند نه تنها چندان پیشرفتی نکند، بلکه غرق در مشکلات اقتصادی هم باشد.
 
وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی و عملکرد مسئولان و دولتمردان باعث شد تا رهبری انقلاب برای سال ۱۴۰۰ شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی را انتخاب کنند که تعیین این شعاری برای سال جدید نشان از اهمیت ویژه رهبری به اقتصاد و علی الخصوص به رشد و جهش تولید داخلی است.
 
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: شعار امسال بسیار مهم و اساسی است و چنانچه به طور صحیح و دقیق اجرا و محقق شود، قطعاً تحول بزرگی در اقتصاد ایران و رفع مشکلات اقتصادی بوجود می‌آورد.
 
سبزعلیپور فزود: انتخاب شعار سال‌جاری نشان دهنده این واقعیت مهم است که در سال گذشته عملکرد دولت راضی کننده نبوده و جهش قابل توجهی در زمینۀ تولید نیفتاد؛ به همین دلیل حسب دستور رهبری و برابر شعار امسال باید قوای سه گانه مخصوصاً دولت فعلی و دولت آینده در سال ۱۴۰۰ به طور ویژه از تولید و تولیدکننده و کارآفرینان حمایت و پشتیبانی کرده و تمام موانع و بوروکراسی‌های زائد در برابر تولید و فعالان اقتصادی را مرتفع و حذف کنند تا کارآفرینان و تولیدکنندگان روان‌تر و بی‌دغدغه و با سرعت بالایی چرخ‌های تولید، خدمات و... اقتصاد ایران را به حرکت درآورند.
 
 
شعار امسال بسیار دقیق و از اهمیت خاص و قابل توجهی برخوردار است
 
وی با بیان اینکه شعار امسال بسیار دقیق انتخاب شده و از اهمیت خاص و قابل توجهی برخوردار است، اظهار کرد: شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی جامع و وسیع انتخاب شده و در حقیقت چند اقدام اساسی و مهم در یک قالب و به صورت یک شعار اعلام شده که با شعار سال‌های پیشین تفاوت اساسی داشته و به نوعی از آن شعارها مهم‌تر و جامع تر است.
 
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران توضیح داد: شعار سال ۹۸ یعنی "رونق تولید" فقط رونق تولید را خواستار شده و شیوه و نحوه و راهکار این رونق مشخص نشده و به عهدۀ دولت گذاشته شده بود؛ هرچند در آن سال هم اقدامات اساسی و قابل قبولی از جانب دولت در جهت تحقق این شعار صورت نگرفت و تولید رونق چندانی نداشت اما بواسطۀ اینکه رفع مشکلات اقتصادی ایران در گرو رونق تولید و گردش چرخ صنایع و کارخانجات است و مبحث تولید بسیار مهم و حیاتی است، از همین رو مقام معظم رهبری برای سال ۹۹ مجدداً شعاری مرتبط با تولید و رونق تولید انتخاب کردند که نشان می‌دهد رهبری رونق تولید را چاره ساز مشکلات ایران می‌دانند.
 
سبزعلیپور تشریح کرد: در این راستا برای سال ۱۳۹۹ شعار جهش تولید انتخاب شد که در اصل معنای این شعار هم یعنی تولید ایران رونق گرفته و شکوفا شود یا به عبارتی جهش پیدا کند؛ اما سال ۹۹ هم به پایان رسید و همچنان عملکرد دولت جهت تحقق شعار "جهش تولید" در سال گذشته اصلاً راضی کننده نبود و "جهش" قابل توجهی در زمینۀ تولید نیفتاد!! و باز هم تولید رشد آنچنانی نکرد و مشکلات اقتصادی بیش از پیش دامن ایران و مردم را گرفت.
 
وی ادامه داد: به همین دلیل مقام معظم رهبری برای سال جدید شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی را انتخاب کردند تا باز هم با این شعار به نوعی اهمیت رونق، جهش و شکوفایی تولید و گردش پُر توان چرخ صنایع و کارخانجات کشورمان را یادآوری کنند.
 
 
شعار امسال، جامع تر و کامل‌تر است
 
این کارشناس اقتصادی در مورد اهمیت شعار امسال گفت: شعار امسال، جامع تر و کامل‌تر از شعار سال‌های ۹۸ و ۹۹ است و به جای اینکه فقط به رونق و یا جهش تولید بپردازد، به حمایت و پشتیبانی از صنایع، تولیدکنندگان و کارآفرینان نیز تأکید کرده و خواستار مانع زدایی و رفع موانع از سر راه تولید و فعالان اقتصادی نیز شده است و همه مسئولان نظام باید هم و غم خود را در جهت تحقق تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی به کار گیرند.
 
سبزعلیپور افزود: برای تحقق شعار امسال در اولین قدم، دولت فعلی باید در ۴ ماه باقیمانده از دورانش به رونق و جهش تولید به چشم یک هدف و برنامۀ کارشناسی شده نگاه و تمام توان و امکانات دولت را به حمایت از تولید، تولیدکننده و کارآفرینان ایرانی معطوف کند و تا جایی که این دولت زمان و توان دارد باید با رفع موانع و کارشکنی‌ها، رضایت فعالان اقتصادی و کارآفرینان را بدست آورد.
 
 
دولت فقط مشکل و مانع جدیدی بر سر راه تولید و تولیدکننده ایجاد نکند/ چند پیشنهاد برای دولت آینده
 
وی یادآور شد: البته این دولت در این مدت کوتاهی که از عمرش باقی مانده، بیشتر از این هم نمی‌تواند کاری انجام دهد؛ اگر در همین ۴ ماهی که از عمرش، فقط مشکل و مانع جدیدی بر سر راه تولید و تولیدکننده ایجاد نکند، بهترین و بزرگ‌ترین کمک را به تولید انجام داده است و بیشترین و مهم‌ترین اقدامات در جهت تحقق شعار سال ۱۴۰۰ بر عهده دولت آینده است که از دوم مردادماه یعنی ۴ ماه دیگر رسماً کار خود را به عنوان دولت سیزدهم آغاز خواهد کرد.
   
این کارشناس اقتصادی در مورد مورد مهمترین اقداماتی که دولت آینده جهت تحقق شعار باید انجام دهد، گفت: نخست رئیس جمهور منتخب، افراد و مدیران خوشنام، جوان و پرتوان، بی حاشیه، سالم، کارآمد و متعهد و متخصص، مدیر و مدبر و فرا جناحی را برای حضور در دولت و وزارتخانه‌ها انتخاب کند تا فارغ از جناح بندی‌های سیاسی فقط به فکر منافع ملی باشند و تمام تلاش خود را جهت رفع مشکلات اقتصادی و ارتقاء سطح زندگی مردم به کار بگیرند.
 
سبزعلیپور ادامه داد: دوم رئیس جمهور منتخب و تیم اقتصادی‌اش جهت همفکری و آگاهی از مشکلات و موانع کسب و کار و تولید باید با فعالان اقتصادی کشور نشست‌های پی در پی داشته باشند و دغدغۀ فعالان اقتصادی و کارآفرینان را سریعاً مرتفع کنند نه اینکه مانند دولت فعلی فقط یکبار ۵ الی ۶ نفر از فعالان اقتصادی را که طرفدارش هستند را جمع کند و دیدار کوتاه تبلیغاتی با آنها داشته باشد و بگوید که رئیس جمهور با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دیدار کرد.
 
وی تصریح کرد: دولت در گام سوم مشکلات و موانع موجود بر سر راه تولید، صادرات و واردات مواد اولیه را مرتفع و دستگاه‌هایی همچون گمرک، سازمان مالیاتی، سازمان استاندارد، ادارات صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، اتاق‌های بازرگانی، سفارتخانه‌ها، سازمان توسعه تجارت و... که در زمینه تولید و صادرات ذی‌مدخل هستند را خانه تکانی و ساختار آنها را با تفکر رشد و توسعه تولید و صادرات غیرنفتی پی ریزی کند.
 
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: دولت نظام پولی و بانکی ایران را باید بازبینی و تولید و صادرات محور کند و بانک‌ها را باید به نردبانی جهت رشد و توسعه تولید و صادرات ایران تبدیل کند نه مانع صنایع و کارآفرینان و تولیدکنندگان باشند؛ همچنین مشکل خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی را حل کند و به سمت تثبیت نرخ ارز حرکت کند و از نوسانات نرخ ارز و چندگانه جلوگیری و پرهیز کند.
 
سبزعلیپور با اشاره به اینکه دولت باید کارآفرینان و تولیدکنندگان را به سرمایه گذاری بیشتر تشویق و از سرمایه گذاران خارجی استقبال کند، گفت: دولت باید هر تولیدکننده‌ای که شریک و سرمایه گذار خارجی را به ایران بیاورد، امتیازات خاص بدهد و آن را را تشویق کند که وجود سرمایه گذاران خارجی در ایران مانع بزرگی بر سر تحریم‌های آتی کشورمان خواهد بود و دست دشمنان خارجی را جهت ضربه زدن به منافع ایران می‌بندد.  
 
 
 
مجلس تحرک و سرعت بیشتری از خود نشان دهد/ قوه قضائیه با فساد، رانت خواری و  مدیران خائن برخورد کند
 
وی اضافه کرد: در کنار فعالیت‌های دولت، قوه مقننه و نمایندگان مجلس هم باید اقدامات اساسی در جهت حذف قوانین قدیمی و بازدارنده، قوانین تسهیل کننده و کمک کننده به تولید و صادرات غیرنفتی را تصویب کرده و در خصوص بررسی قوانین کشور تحرک و سرعت بیشتری از خود نشان دهد.
 
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تحقق شعار امسال کمی همت، اراده و مردانگی می‌خواهد، گفت: اگر دولت نیز خواستار تصویب و یا اصلاح قوانینی در جهت تحقق شعار سال باشد، نمایندگان مجلس باید سریع موضوع را پیگیری و نسبت به تصویب آن قانون و یاری دولت و فعالان اقتصادی اقدام کنند.
 
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران تأکید کرد: قوه قضائیه هم با فساد و رانت خواری و مسئولان و مدیران خائن و ضربه زننده به منافع ملی و ایجاد کننده مانع در برابر تحقق شعار سال و ناامید کردن کارآفرینان و تولیدکنندگان برخورد کند و زمینه را برای فعالیت سالم و بی دغدغه همراه با امنیت بالا و اطمینان بخش برای فعالان اقتصادی مهیا کند.
 
سبزعلیپور در پایان بیان کرد: اگر قوای سه گانه علی الخصوص دولت آینده اقدامات را با دقت و با سرعت انجام دهند قطعاً در کوتاه‌ترین زمان شاهد رضایت کارآفرینان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان و حتی مردم عادی نیز خواهیم بود و چرخ تولید و صادرات و حتی بخش‌های دیگر اقتصاد ایران بخوبی خواهد چرخید و نهایتاً درآمدهای ارزی و ریالی کشور هم بیش از پیش رشد خواهد کرد.
 
 
انتهای پیام/
https://ww.dana.ir/1719568
ارسال نظر
نظرات