شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 14:28 منتشر شده در مورخ: 1400/01/23 شناسه خبر: 1723887
شمخانی در دیدار با مشاور امنیت ملی عراق:

تسریع در خروج نظامیان آمریکا از عراق موجب تقویت روندهای ثبات می‌شود

تسریع در خروج نظامیان آمریکا از عراق موجب تقویت روندهای ثبات می‌شود
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با تبیین عوامل بی‌ثباتی در منطقه، آمریکا را بزرگترین عامل ناامنی و تروریسم سازمان یافته قلمداد و تاکید کرد: تسریع در اجرای قانون پارلمان عراق درخصوص خروج نظامیان آمریکا از عراق، موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات ساز خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، قاسم محمد جلال الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق که به دعوت رسمی دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به تهران سفر کرده است ظهر امروز با همتای ایرانی خود دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با وی گفت وگو کرد.

در این دیدار شمخانی با تبیین عوامل بی‌ثباتی در منطقه، آمریکا را بزرگترین عامل ناامنی و تروریسم سازمان یافته قلمداد و تاکید کرد: تسریع در اجرای قانون پارلمان عراق درخصوص خروج نظامیان آمریکا از عراق، موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات ساز خواهد شد.

وی با بیان اینکه ترور فرماندهان مقاومت، شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس که نقش آمریکا در  تقویت ترویسم تکفیری را کاملا آشکار و اثبات کرد، تصریح کرد: پیگیری محاکمه و مجازات آمرین و عاملین این جنایت تروریستی از اولویت‌های همکاری‌های امنیتی دو کشور است و در این زمینه از دولت عراق با توجه به میزبانی شهید قاسم سلیمانی انتظار بیشتری داریم.  

دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز نگرانی از فعال شدن مجدد عناصر وابسته به گروه تروریستی داعش در عراق افزود: اطلاعات موثقی وجود دارد که آمریکایی‌ها با حمایت از نیروهای داعش و جابجایی آنها در مناطق مختلف این کشور تلاش می‌کنند با ایجاد ناامنی برای تداوم حضور خود در عراق زمینه‌سازی کنند.

شمخانی با اشاره به تحرکات ضدامنیتی عوامل ضدانقلاب و تروریست در منطقه اقلیم و شمال عراق بر لزوم همکاری‌های بیشتر تهران - بغداد برای پایان دادن به شرارت این گروه‌ها تاکید کرد.

وی، همچنین برخورد با جرائم سازمان یافته از جمله شبکه‌های بزرگ قاچاق سلاح و مواد مخدر که امنیت دو کشور را هدف گرفته است؛ بسیار ضروری دانست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، ایجاد ساختارهای جدید امنیتی میان کشورهای منطقه با هدف مبارزه با تهدیدات مشترک امنیتی را راه کار مناسبی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه ذکر کرد و آمادگی کشورمان برای شکل گیری اینگونه ساختارها اعلام کرد.

قاسم محمد جلال الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز طی سخنانی با تمجید از نقش راهبردی و ممتاز ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم بر ضرورت تداوم و گسترش همکاری‌های همه جانبه میان ایران و عراق تاکید کرد.

وی با تشریح اقداماتی که با دستور نخست وزیر عراق در خصوص برخورد با گروه‌های تروریستی در شمال عراق انجام شده اظهار داشت: هماهنگی‌های ضروری با مسئولین اقلیم کردستان برای اجرایی‌سازی تصمیمات اتخاذ شده برای برخورد با گروه‌های تروریستی در شمال عراق که برخی از آنها از سوی آمریکا حمایت می‌شوند آغاز شده است.

مشاور امنیت ملی عراق با تایید ارتباط گروه تروریستی داعش با آمریکا خاطرنشان کرد: تقسیم‌بندی گروه‌های تروریستی به خوب و بد و اعمال استاندارد دوگانه در مبارزه با تروریسم به طور قطع نتیجه‌ای به غیر از تقویت نقش جنایتکارانه جریان‌های تروریستی نخواهد داشت.

الاعرجی دولت عراق را متعهد به اجرای قانون پارلمان در خصوص خروج نیروهای نظامی بیگانه عنوان کرد و افزود: اقدامات اجرایی در هماهنگی با کشورهایی که نیروهای نظامی آنها در عراق حضور دارند برای دستیابی به جدول زمان‌بندی مورد توافق در جریان است.

مشاور امنیت ملی عراق، مقاومت درس آموز مردم ایران در برابر تحریم های اقتصادی را نشان دهنده اقتدار سیاسی و قدرت اجتماعی جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود: پیشرفت مستمر ایران در ابعاد مختلف در شرایط تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه، موجب غرور و سربلندی دوستداران واقعی مردم ایران است.

انتهای پیام/

 

https://ww.dana.ir/1723887
ارسال نظر
نظرات