شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 11:02 منتشر شده در مورخ: 1400/01/24 شناسه خبر: 1724119
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی:

اجبار در انتقال تجهیزات از فردو به نطنز جای سوال دارد/ فردو نسبت به نطنز از امنیت بیشتری برخوردار بود

اجبار در انتقال تجهیزات از فردو به نطنز جای سوال دارد/ فردو نسبت به نطنز از امنیت بیشتری برخوردار بود
فریدون عباسی گفت: جابه‌جایی تجهیزات اتمی از فردو به نطنز جزء بندهایی بود که مذاکره کنندگان آن را پذیرفته بودند این در حالی است که نطنز از فردو امنیت کمتری دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران گفت: یکی از بندهایی که مذاکره کنندگان نسبت به تصویب آن اقدام کرده بودند جابه‌جایی تجهیزات اتمی از فردو به نطنز بود که بر این اساس ایران را مجبور به جابجایی و انتقال تجهیزات به نطنز کردند.

وی با بیان اینکه بر اساس بندی، مذاکره‌کنندگان نسبت به تصویب آن اقدام کرده بودند امکان و اجازه غنی‌سازی در هر دو به ایران داده نمی‌شد ادامه داد: از این روست که انتقال به نطنز در دستور کار قرار گرفت و این مهم در بندهای قرارداد مذاکره کنندگان نیز آمده بود.

عباسی با بیان اینکه بر اساس نظریه کارشناسان فردو نسبت به نطنز از امنیت بیشتری برخوردار بود افزود: این در حالی است که فردو می‌توانست با توجه به پتانسیل‌هایی که در این مرکز وجود دارد به عنوان مرکز غنی‌سازی در ایران معرفی گردد.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از بندهایی که باعث ایران پس از برجام نتواند نسبت به غنی کردن سانتریفیوژهای مورد نیاز خود اقدام کند استفاده از سانتریفیوژ هایی بود که امکان تولید آن در ایران وجود نداشت.

عباسی افزود: پیش از امضای برجام سانتریفیوژ هایی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفت و بومی سازی شده بود IR1 و IRPM بود اما با توجه به برجام ایران مجبور به استفاده از IR6 و IR8 شد که امکان استفاده و تولید آن را نداشت لازم به یادآوری است که ایران در سانتریفیوژهای IR1 و IRPM به خودکفایی رسیده بود.

به گفته این نماینده مجلس در زمان مذاکره مجلس امکانات زیادی در اختیار مذاکره کنندگان قرار داده بود اما طرف مقابل با تهدید به خرابکاری از ایران امتیازهای زیادی دریافت کرد.

انتهای پیام/

منبع: مهر

https://ww.dana.ir/1724119
ارسال نظر
نظرات