شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 11:03 منتشر شده در مورخ: 1400/02/12 شناسه خبر: 1729866
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

کمبود داروی «فاموتیدین» یک مشکل کشوری است/ «سایمتیدین» بهترین جایگزین فاموتیدین

کمبود داروی «فاموتیدین» یک مشکل کشوری است/ «سایمتیدین» بهترین جایگزین فاموتیدین
موفق گفت: به دنبال کشف اثرات مثبت داروی فاموتیدین بر بیماری کرونا و تجویز آن برای بیماران کرونایی، مصرف فاموتیدین به‌صورت چشمگیری افزایش یافت و کمبود این دارو به یک مشکل کشوری تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جبرائیل موفق، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون کمبود داروی فاموتیدین در مشهد اظهار کرد: پیش از این رانیتیدین، فاموتیدین و سایمتیدین، سه داروی رایج برای رفع مشکلات گوارشی بود که توسط پزشکان تجویز می‌شد اما سال گذشته به دنبال تحقیقات انجام شده بر روی میزان سرطان‌زایی داروی رانیتیدین، این دارو توسط وزارت بهداشت از سطح بازار جمع آوری شد.

وی افزود: پس از جمع آوری رانیتیدین از سطح بازار، پزشکان جهت کنترل اسید معده به سراغ داروی فاموتیدین آمدند زیرا این دارو عوارض کمتر و روش استفاده آسان‌تری نسبت به سایمتیدین دارد بنابراین ناگهان میزان مصرف این دارو بالا رفت و پس از آن به دنبال کشف اثرات مثبت فاموتیدین بر بیماری کرونا و تجویز این دارو برای بیماران کرونایی، مصرف فاموتیدین به‌صورت چشمگیری افزایش یافت.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن رد نایاب بودن داروی فاموتیدین در مشهد، تصریح کرد: افزایش بی رویه مصرف فاموتیدین در بازار باعث کمبود این دارو در بازار شده است با این وجود در حال حاضر این دارو در داروخانه‌های دولتی موجود است اما سعی شده تا با کنترل میزان توزیع و فروش این دارو، هیچ بیماری از این دارو محروم نماند.

موفق خاطر نشان شد: کمبود داروی فاموتیدین تنها مختص مشهد و خراسان رضوی نیست و یک مشکل کشوری است با این وجود در حال حاضر ما در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دنبال تأمین این دارو از سایر استان‌ها هستیم و درخواست خود را به وزارت بهداشت اعلام کرده‌ایم.

وی یادآور شد: به پزشکان گوارش توصیه می‌کنیم تا در این زمان خاص که با کمبود داروی فاموتیدین مواجه هستیم، حتماً داروهای جایگزین مانند سایمتیدین که هیچ‌گونه کمبودی نداریم برای بیماران خود تجویز کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سایمتیدین عوارض بسیار کمی روی بانوان دارد، گفت: مصرف سایمتیدین به‌جای فاموتیدین در بیماران کرونایی نیز مشکلی ندارد از این رو از پزشکان درخواست داریم تا زمانی که کمبود داروی فاموتیدین جبران می شود، حتماً از داروهای جایگزین استفاده کنند.

موفق افزود: زمان دقیقی برای حل مشکل کمبود فاموتیدین وجود ندارد زیرا این یک مشکل کشوری است و باید در سطح کشوری و وزارت بهداشت حل شود با این وجود امیدواریم طی چند هفته آینده این مشکل حل شود.

انتهای پیام/

https://ww.dana.ir/1729866
ارسال نظر
نظرات