شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 10:56 منتشر شده در مورخ: 1400/02/12 شناسه خبر: 1730006
قائم مقام وزیر صمت اعلام کرد؛

عرضه بدون محدودیت شکر در بازار/ شکر مصرفی خانوار کیلویی ۸ هزار و ۷۰۰ تومان

عرضه بدون محدودیت شکر در بازار/ شکر مصرفی خانوار کیلویی ۸ هزار و ۷۰۰ تومان
قائم مقام وزیر صمت با بیان این که باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود گفت: در بخش خانوار نرخ هشت هزار و ۷۰۰ تومان است و در حال حاضر اعمال می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدصادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در برنامه گفتگوی ویژ خبری، اظهار کرد: منسجم‌ترین شبکه توزیع، فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که بدون هیچ محدودیت شکر در آنجا عرضه می‌شود البته به این معنا نیست که در صنف توزیع نمی‌شود بلکه در صنف لبنیات و خوار و بار هم شکر توزیع می‌شود، ولی شبکه‌ای که تنظیم و تعادل بازار را انجام می‌دهد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعمال می‌شود.

وی افزود: شکر با قیمت ۶ هزار و ۳۰۰ تومان درب انبار به صورت فله می‌باشد که به خاطر کنترل بازار مقرر شده در بسته‌های یک کیلویی با قیمت ۸ هزار و ۷۰۰ تومان تحویل خانوار شود. قیمت صنف و صنعت شکر هم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است و توزیع شکر بدون محدودیت انجام می‌شود.
 
مفتح ادامه داد: یکی از اقلامی که در ایام عید و ماه مبارک رمضان پیک مصرف دارد شکر است و بر اساس گزارشات تا امروز مشکلی در توزیع نیست.
 
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تصریح کرد: در بازار شکر کمبود عرضه وجود ندارد و زمانی که شکر به واحد بسته بندی می‌رسد هزینه بسته بندی آن محاسبه می‌شود و قیمت دوم پیدا می‌کند.
 
 
دولت در بازار شکر نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند
 
قاسمعلی حسنی دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز گفت: دولت اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت ها کاهش می یابد.
 
وی افزود: نرخ های امروز بازار شکر ۶ هزار و ۶۵۰ تومان، هشت هزار و ۷۰۰ تومان، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و ۱۵ هزار تومان است که شکر با قیمت هشت هزار و ۷۰۰ تومان در برخی فروشگاه ها نیست.
 
این مقام صنفی گفت: بنکداران حق انتخاب قیمت ندارند و در ۴۲ سال گذشته تمام قیمت گذاری ها محکوم به شکست بوده است و هیچ وقت رعایت نشده و جوابگو نبوده است و همیشه مردم کالایی که با نرخ دولتی وارد شده را با نرخ آزاد مصرف کرده اند.
 
حسنی درباره نظام توزیع در فروشگاه های زنجیره ای هم گفت: برخی فروشگاه های زنجیره ای در این شرایط کرونایی تنها دو بسته شکر می دهند که باید توزیع به صورت گسترده تر انجام شود.
 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: در حال حاضر بنکداران شکر را با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می کنند که این قیمت هم برای تمام بنکداران میسر نمی شود و مجبورند با قیمت بالاتر تهیه کنند و الان با قیمت ۱۳ هزار ۵۰۰ تومان توسط بنکداران به فروش می رسد که با قیمت ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.
 
وی گفت: تا ۱۵ آبان پیک مصرف شکر وجود دارد و بر اساس فصل پیشرو آبمیوه فروشی ها و نوشیدنی ها و غیره به این شرایط اضافه می شوند.
 
حسنی افزود: مصرف کننده در حال حاضر شکر را با دلار ۴۵ هزار تومان مصرف می کند چرا که هر تن شکر ۳۸۴ دلار است که با دلار ۲۳ هزار تومان قیمت شکر ۷ هزار و ۳۵۰ تومان می شود وقتی این قیمت به ۱۶ هزار تومان می رسد یعنی با دلار ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.
 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در هزار و ۱۰۰ شهر شکر زیر ۱۵ هزار تومان در بخش آزاد به دست مصرف کننده نمی رسد.در بازار شکر گران فروشی و سود جویی اتفاق می افتد. دولت باید کار را به کاردان بسپارد و اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و دولت نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت ها پایین می آید.
 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در سه سال گذشته هفت بار قیمت ها تغییر پیدا کرده است و از دولت درخواست می کنیم نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند
البته پیام های مخاطبین به برنامه حاکی از گلایه از وضع شکر در بازار بود.
 
پیمان حصادی مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی هم در این برنامه گفت: در سال ۹۹ در کشور مجموعاً یک میلیون و پانصد و هفتاد هزار تن شکر تولید شده است ولی در سال ۹۸ تولید شکر به میزان نهصدو هشتاد هفت هزار تن بوده است.
 
وی با بیان اینکه با توجه به نیاز کشور، شکر وارد شده است ادامه داد: در سال ۹۹ تقریباً یک میلیون و ۱۱۷ هزار تن و در سال ۹۸ یک میلیون و هشتصد هزار تن شکر وارد کشور شده است. مصرف سرانه شکر بر مبنای ۲۷ کیلوگرم است که نیاز سالانه ما حدود دو میلیون و ۲۵۰ هزار تن است و ماهانه هم ۱۸۵ هزار تن نیاز کشور است.
 
 
تغییری در نرخ شکر انجام نمی‌شود
 
مفتح در ادامه گفت: تغییری در نرخ شکر انجام نمی شود چون هیچکدام از عوامل تعیین کننده نرخ ، تغییر نکرده است و توزیع هم به شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مشکلی وجود ندارد.
 
وی تصریح کرد: پیک مصرف شکر در ایام عید و ماه رمضان است که عمده تولید کنندگان قبل از مام رمضان و ایام عید سهمیه را دریافت می کنند و شکر جزو کالاهایی است که در توزیع آن مشکلی وجود ندارد.
 
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اضافه کرد: قیمت اعلام شده و پنج نرخ برای شکر صحیح نیست و محدودیتی در توزیع شکر وجود ندارد.
 
وی ادامه داد: مازاد شکر به ذخایر استراتژیک افزوده شده است و لزوماً جمع واردات و تولید داخلی، مصرف نیست بلکه بخشی از آن ذخایر استراتژیک کشور است که در همه کالاها اعمال می شود.میانگین مصرف شکر در کشور حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است.
 
مفتح تصریح کرد: باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود ولی در بخش خانوار نرخ هشت هزار و ۷۰۰ تومان است و در حال حاضر اعمال می شود. شکر تولید داخل و وارداتی با نرخ بازرگانی دولتی توزیع می شود و بخش عمده تولید داخل به بازرگانی دولتی فروخته می شود.
 
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: اگر کرایه حمل، هزینه های بانکی، خرده فروشی و عمده فروشی را در نظر بگیریم نرخ شکر اعلام شده صحیح است. شکر با قیمت ۶ هزار و ۳۰۰ تومان به واحدهای بسته بندی می رسد که این واحدها با در نظر گرفتن هزینه مالی، بسته بندی و غیره به قیمت هشت هزارو ۷۰۰ تومان به دست مصرف کننده می رسانند و شکر با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان هم برای صنف و صنعت است. پنج نرخ برای شکر صحیح نیست، بلکه مبنای آن متفاوت است.
 
وی درباره برنامه ریزی برای بازار شکر گفت: برنامه ریزی بر اساس روال سابق است البته در ابتدای فصل برداشت نیشکر و چغندر بهاره در خوزستان هستیم و در پایان تابستان چغندری ها به بازار می آیند و الان در فصل برداشت هستیم البته موجودی خوبی هم داریم با توجه به اینکه خریدهای خوبی هم انجام شده است و کمبود حدود یک تا یک و نیم میلیون تن از بازارهای خارجی خریداری شده که بخشی از آن ترخیص شده و بخش دیگر در حال ترخیص یا حمل به کشور است.
 
مفتح بیان کرد: افق بازار شکر، روشن است و مشکلی در این بازار نخواهیم داشت. تغییری در نرخ شکر انجام نمی شود چون هیچکدام از عوامل تعیین کننده نرخ ، تغییر نکرده است و توزیع هم به شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مشکلی وجود ندارد. واردات برای بخش خصوصی در حال انجام است که با ارز نیما می توانند وارد کنند.
 
انتهای پیام/
https://ww.dana.ir/1730006
ارسال نظر
نظرات