شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:28 منتشر شده در مورخ: 1400/03/25 شناسه خبر: 1743379
سازمان بورس درخواست کرد؛

سوت زنی در بازار سرمایه/ تخلفات را گزارش دهید

سوت زنی در بازار سرمایه/ تخلفات را گزارش دهید
سازمان بورس و اوراق بهادار از همه فعالان بازار سرمایه دعوت کرد تا نسبت به ارسال گزارش‌های حرفه‌ای در مورد «ناهنجاری‌های عمده» که «موثق و قابل اثبات» ‌باشند، اقدام کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدی زمانی سبزی رئیس اداره دیده بان سلامت بازار سرمایه، گفت: وجود ناهنجاری‌ها در بازار سرمایه کشور علاوه بر ضررهای کلان اقتصادی، باعث نارضایتی و کاهش اعتماد مردم به بازار سرمایه می‌شود. بررسی تجارب کشورهای دنیا و شناخت روش‌ها و ابزارهای نوین مبارزه با فساد، می‌تواند برای طراحی راهکارهای جلوگیری از فساد موثر باشد.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده، استفاده از توان نظارت مردم در کشف جرائم و تخلفات به عنوان بازیگران اصلی بازار سرمایه از قوی‌ترین ابزارهای مبارزه، کشف و پیشگیری از بروز جرائم و تخلفات است.
 
رئیس اداره دیده بان سلامت بازار سرمایه تصریح کرد: پس از بررسی تجارب موفقیت آمیز کشورهای پیشرو در حوزه سوت‌زنی (whistleblowing)، درخصوص اهمیت گزارش‌گران حرفه‌ای (whistleblower) در کشف  ناهنجاری‌ها، تشکیل اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه با فعالیت در سه حوزه تخصصی بازار، ناشران و نهادهای مالی در سال ۱۳۹۸ به تصویب هیأت مدیره سازمان رسید.
 
زمانی سبزی با اشاره به اینکه رسیدگی به گزارش های حرفه‌‎ای ناهنجاری عمده مبتنی بر بروز جرم و تخلف در بازار سرمایه، شناسایی خلاهای قانونی، پیگیری، بررسی و رفع آنها از اهداف اصلی این اداره است، افزود: اداره دیده بان سلامت بازار سرمایه موظف است گزارش‌های "موثق" با موضوع انعکاس "ناهنجاری‌های عمده" بازار سرمایه از جمله جرائم موضوع مواد ۴۶، ۴۷، ۴۹ و ۵۰ قانون بازار اوراق بهادار و تخلفات عمده از قوانین و مقررات که موجب ضرر و زیان ذینفعان، تاثیر بر قیمت اوراق بهادار یا تصمیم اشخاص برای معامله اوراق بهادار یا سلب اعتماد عمومی نسبت به بازار سرمایه شود را بررسی کند.
 
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا سازمان بورس و اوراق بهادار، توسعه و پیاده سازی سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه را در دستور کار قرار داد و هم اکنون این سامانه به آدرس dideban.seo.ir قابل بهره برداری است.
 
رئیس اداره دیده بان سلامت بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: در همین راستا، از همه فعالان و ذینفعان بازار سرمایه دعوت می‌شود گزارش‌های حرفه‌ای خود در مورد ناهنجاری‌های عمده که "موثق و قابل اثبات" است  از طریق آدرس فوق به اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه ارسال کنند.
 
انتهای پیام
https://ww.dana.ir/1743379
ارسال نظر
نظرات